
10 + 1 „МАСЛИНЕНИ“ ГРЪЦКИ ДУМИ
Важността на маслината в живота на гърците личи по уникален начин в езика им. В гръцкия език са се развили значителен брой любопитни думи и фрази, произлизащи от маслините. В периода на маслинобера разглеждаме заедно 10+1 ярки “маслинени” примера.
Както знаем, маслините са сред най-важните продукти в Гърция. Огромен брой гръцки семейства се занимават с отглеждането на тази супер-храна в градините на домовете си или в своите λιωστάσεις [liostAsis] (маслинови градини).
Маслините съдържат цял списък от полезни вещества, което е и причината да бъдат в основата на известната средиземноморска диета – начин на хранене, характерен за народите от страните около Средиземно море и смятан за една от причините за доброто им здраве и дълголетието им. Основната стока, произвеждана от маслините е, разбира се, зехтинът, който е и движещо колело в цялостния износ на страната.
Всеизвестен факт е, че гръцката кухня използва почти единствено и само маслинения зехтин като източник на мазнини.
И така, докато се намираме в разгара на периода на маслинобера (от края на октомври до средата на декември в някои части на страната), нека видим 10+1 от най-интересните “маслинени” думи и фрази в гръцкия език:
1. ελιά [eliA] = 1. маслина; 2 маслиново дърво
Тук наблюдаваме рядко съвпадение на формите, тъй като при повечето плодове на гръцки език съществуват отделни думи (от същия корен) за плода и дървото – напр. λεμόνι [lemOni] = лимон (плода), но λεμονιά [lemoniA] = лимонено дърво.
2. ελαιόχρωμα [eleОhroma] = ελιά (маслина) + χρώμα (цвят) = маслинен цвят
3. πετρέλαιο [petrEleo] = πέτρα (камък) + ελιά (маслина) = петрол
4. ελαιόκορπος [eleОkorpos] = ελιά (маслина) + καρπός (плод) = плода на маслиновото дърво (самата маслина)
Тази форма се използва, за да се отличи маслината от дървото, когато това е необходимо – особено по време на маслинобера.
5. ελαιόδεντρο [eleОdendro] = ελιά (маслина) + δέντρο (дърво) = маслинено дърво; използва се като опозиция на горната дума
6. ελαιόλαδο [eleОlado] = ελιά (маслина) + λάδι (зехтин) = пълното название на това, което ние българите наричаме просто “зехтин”
7. ελαιοφυτεία [eleofitIa] = ελιά (маслина) + φυτεύω (садя) = засаждане на маслинови дръвчета
8. ελαιώνας [eleOnas] = терен, засаден с маслинови дървета
9. ελαιοπυρήνας [eleopirInas] = ελιά (маслина) + πυρήνας (ядро) = маслинова костилка = λιοκούκουτσο [liokUkutso] = ελιά (маслина) + κουκούτσι (костилка)
Маслиноберът или „ΤΟ ΛΙΟΜΑΖΩΜΑ„
Думата за маслинобер на гръцки е: λιομάζωμα [liomAzoma] = ελιά (маслина) + μαζεύω (бера).
Маслиноберът е изключително важен период за всички собственици на λιωστάσεις [liostAsis] (маслинови градини). Цялото семейство се събира да помага, тъй като процесът е бавен и трудоемък – λιομάζωμα се извършва по един и същи начин от векове.
След като стопаните проверят дали маслините са узрели чрез уред, наречен ελαιόμετρο [eleОmetro] = ελιά (маслина) + μετράω (измервам), дърветата се обрулват с дървени прътове, дълги повече от 2 метра.
Същинският процес на λιομάζωμα е събирането на падналите маслини на ръка една по една, разделяйки ги от обрулените заедно с тях листа и клони.
Процесът на маслинобера се съпътства и от други спрециални думи, като:
10. λιομαζώχτρα [liomazОhtra] = ελιά (маслина) + μαζεύω (събирам) = жена, която събира маслини
11. ελαιοπαραγωγή [eleoparagogI] = ελιά (маслина) + παραγωγή (производство) = производство на зехтин
Ярко допълнение към атмосферата на сезона на маслините е най-честият поздрав, който се чува по време на периода: „Καλή δύναμη!“ [KalI dInami].
Той се превежда буквално като “Добра сила”, а смисълът му е “пожелавам ти да имаш необходимата сила, за да се справиш с трудното, но неизбежно и важно задължение, което ти предстои”.
И така, Καλή δύναμη на всички!
Автор: Марина Овчарова